JUBILEJ VRIJEDAN DIVLJENJA: VIJEK TREBINJSKE GIMNAZIJE

U okviru dvodnevne proslave Svetog Preobraženja Gospodnjeg, krsne slave Grada Trebinja, u galeriji Kulturnog centra otvorena je dokumentarna izložba „Vijek Gimnazije u Trebinju“.

Izložbu dokumenata i fotografija povodom sto godina od osnivanja trebinjske Gimnazije strpljivo i sveobuhvatno je pripremao Stručni tim, sastavljen od profesora, naučnih radnika, novinara, lektora, grafičkih dizajnera, uz finansijsku podršku Grada Trebinja.

Za potrebe izložbe pregledano je na hiljade dokumenata, najviše iz ljetopisa Gimnazije, još od vremena Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca do naše bliske prošlosti, a potom je uložen dodatni trud da se za izložbu odaberu fotografije i dokumenta koji će na najbolji način predstaviti vijekovno trajanje čuvene trebinjske škole, njene izvanredne profesore i učenike, koji su ime Gimnazije ponosno pronosili i pronose širom svijeta.

Direktor Gimnazije Mišo Pešić rekao je da je izložba od velike koristi i za izradu monografije, koja je u pripremi.

„Ovom prilikom odao bih priznanje i zahvalnost ljudima koji su sve ovo iznijeli, koji su bili dio Stručnog tima i uložili veliki trud u posljednjih pet mjeseci. Nadam se da će ovaj materijal poslužiti i biti sačuvan za neke naredne godine, naredne jubileje i da ćemo se svi rado sjećati i čuvati istoriju Gimnazije „Jovan Dučić“, naveo je direktor Pešić.

Govoreći iz perspektive bivšeg učenika, a potom i dugogodišnjeg profesora istorije Gimnazije, Radmila Mitić, član Stručnog tima koji je pripremio večerašnju izložbu, istakla je da je ona koncipirana kao rekapitulacija dokumentacije iz prethodnih stotinu godina, raspoređene u više tematskih cjelina.

„Gimnazija je prolazila kroz razne periode, društvena uređenja, reforme školstva, ali se može reći da je vijek koji upravo ispraćamo obilježila volja, htijenje i želja učenika i profesora za stalnim uzdizanjem, napredovanjem, uzrastanjem i borbom za više znanja, borbom koja ima svoj početak, ali nema kraj dok god živimo“, rekla je, između ostalog, profesorka Mitrić.

Izložbu je svečano otvorio Dragoslav Banjak, nekadašnji učenik, profesor i direktor Gimnazije i aktuelni predsjednik Skupštine Grada Trebinja:

„Ova škola, kao opšteobrazovna ustanova nastala s ciljem razvoja intelektualne širine, istraživačke radoznalosti i stvaralačkog mišljenja kod učenika i nije mogla biti osnovana u Trebinju prije 1921. godine, odnosno osvajanja socijalne, političke i ekonomske slobode ovog kraja. Večerašnja izložba upravo i svjedoči o postojanosti Gimnazije u Trebinju. Pokazuje koliko je dubok njen korijen trajanja i koliko je razgranato njeno stablo aktivnosti. Prikazanim dokumentima ukazuje na njen administrativni kontinuitet, kao i kontinuitet nastavnih i vannastavnih uspjeha“.

Duška Đajić

Foto: Jovan Vidaković