ИЗЛОЖБОМ МАРКА ТУБИЋА ОТВОРЕНА ОВОГОДИШЊА КОЛОНИЈА „КОЛО”
15.05.2026 | 22:57
Галерија Културног центра Требиње
15.05.2026 | 22:57
Галерија Културног центра Требиње
Изложбом слика Марка Тубића у галерији Културног центра Требиње вечерас је отворена једанаеста Међународна умјетничка колонија „Коло”, која је и ове године окупила умјетнике из региона.
Марко Тубић се публици представио радовима великог формата, што представља искорак у његовом досадашњем стваралаштву. Како је истакао, изложба тематизује однос мушког и женског принципа, кроз доминантан женски портрет који се појављује као архетип узвишене жене.
„У питању су радови великог формата, што није типично за мене, јер сам углавном радио минијатуре и мање формате. Изложба се генерално бави равнотежом између мушког и женског принципа”, рекао је Тубић.
Селектор и организатор колоније Дражен Милић навео је да је овогодишња колонија окупила десет гостујућих и пет локалних умјетника, те истакао значај укључивања младих аутора из Требиња.
„Драго ми је што сваке године нађемо и неког младог умјетника из Требиња. Колонија им може бити одскочна даска, јер овдје могу створити нова познанства, отворити нове путеве и представити се широј публици”, казао је Милић.
Изложбу је отворила историчар умјетности Марија Ђурић, а поставка ће за публику бити отворена до 29. маја.
Једанаесту колонију „Коло” затвориће изложба радова насталих током њеног трајања, која ће бити отворена у сриједу, 20. маја у 20 часова у галерији Културног центра Требиње.
///
With the exhibition by Marko Tubic in the gallery of the Cultural Centre Trebinje, tonight was opened 11th International art colony “Kolo”, which this year also gathered artists from the region.
Marko Tubic presented himself with big format works which for him presents a step up in his former work. As he said, the exhibition shows a relation of woman and male principle, through dominative woman portrait who appears as an archetype of sublime woman.
“These are big format works which is not typical for me, because I always worked on miniatures and smaller formats. The exhibitions mostly deal with balance between man and female principle”, said Tubic.
President and organizer of the colony Drazen Milic said that this year’s colony gathered 10 visitor artists and five local artists and highlighted the importance of including young artists from Trebinje.
“I am glad that every year we find some young artist from Trebinje. Colony can be a step up for them, because here they can make some new friendships, open some new roads and preset themselves to the broader audience”, said Milic.
The exhibition was opened by art historian Marija Djuric and the exhibition will be opened for audience until 29th of May.
11th colony “Kolo” will close the exhibition of works made during the colony which will be opened on Wednesday 20th of May at 20:00 in the gallery of Cultural Centre Trebinje.




















Душка Ђајић
Фото: Јован Видаковић
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) u cilju unapređenja korisničkog iskustva. Možete saznati više u našoj politici privatnosti.
Klikom na "Prihvatam" se slažete sa upotrebom i čuvanjem kolačića na vašem uređaju.
Podeli