ZAVRŠEN RADNI DIO OVOGODIŠNJEG SKUPA „TEOLOGIJA U JAVNOJ SFERI“

Radni dio šestog godišnjeg skupa  „Teologija u javnoj sferi“  završen je danas u Kulturnom centru Trebinje.

Posljednja panel diskusija ovogodišnjeg simposiona, na temu  „Bogatstvo i siromaštvo u svijetu ekstremnih nejednakosti“, održana je u prijepodnevnim časovima. Učesnici diskusije doc. dr Nenad Božović (Pravoslavni bogoslovski fakultet u Beogradu), doc. dr Vladan Ivanović (Ekonomski fakultet u Kragujevcu) i msr Zoran Ćirjaković (Fakultet za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum), kroz razgovor su temi pristupili iz različitih uglova, u cilju rasvjetljavanja ovog fenomena. Oni su, između ostalog, iznijeli svoja stanovišta o uzrocima nastajanja jaza između ekstremno bogatih i ekstremno siromašnih, govorili su o tome na koji način se ove društvene klase doživljavaju u različitim dijelovima planete, te šta biblijska teologija može da nam kaže o ovim problemima.

U večernjim časovima, jedan od vodećih pravoslavnih teologa današnjice dr Lučijan Turčesku, profesor Univerziteta Konkordija u Montrealu, održao je glavno predavanje pod nazivom  „Religija i Evropa nakon pada Gvozdene zavjese“.

Turčesku je na samom početku podsjetio na frazu  „gvozdena zavjesa“  koja je iskorišćena za označavanje političke, vojne i ideološke realnosti podržane od strane Sovjetskog Saveza po završetku Drugog svjetskog rata, kako bi zaštitili sebe i zemlje koje su potpale pod njihovu sferu od uticaja zapadnih kapitalističkih ideologija. Nakon osvrta na komunistički progon religije, te religijsku slobodu i njen preporod poslije komunizma, dr Turčesku je govorio o nekoliko oblasti koje su, za istočne Evropljane, povezane sa vjerskom slobodom i koje su značajne za religiju u ovom dijelu svijeta. To su: seksualnost i religija, nacionalizam i religija, vjerska nastava u državnim školama i odnos religije i izbjeglica.

Šesti godišnji skup  „Teologija u javnoj sferi“  završava se sutra, 9. februara.

U 09.00 časova služiće se sveta liturgija u Hramu Preobraženja Gospodnjeg, u kojem će se u 19.00 časova održati i koncert Višeglasnog hora  „Sveti Vasilije Ostroški“  i Pjevačkog ženskog hora  „Sveta Anastasija Srpska“.

Ovogodišnji simposion obuhvatio je različite sadržaje: panel diskusije, predavanja, prezentaciju idejnog rješenja spomen sela u Mrkonjićima, razovore o knjigama i izložbu portreta. Organizovan je od strane Centra za filosofiju i teologiju iz Trebinja.

Duška Đajić