U KULTURNOM CENTRU TREBINJE POČEO ŠESTI SIMPOSION „TEOLOGIJA U JAVNOJ SFERI“

Foto:Jovan Vidaković

Šesti godišnji skup  „Teologija u javnoj sferi“, organizovan od strane Centra za filosofiju  i teologiju iz Trebinja, svečano je otvoren u prijepodnevnim časovima u Kulturnom centru. Simposion, koji je i ove godine okupio eminentne stručnjake i kulturne radnike, profesore i umjetnike iz regiona, ali i šire, otvorio je Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije.

Nakon otvaranja, uslijedila je prva panel diskusija sa temom  „Crkva i prosvjetiteljstvo: šta (ni)smo naučili od Dositeja“. Uz moderiranje Blagoja Pantelića, učesnici diskusije – prof. dr Nikola Grdinić, prof. dr Nenad Ristović i prof. dr Vladimir Simić razmatrali su ideju vodilju prosvetiteljskog djelovanja Dositeja Obradovića i način na koji je ona prihvaćena u Crkvi, tada i danas.


Foto:Jovan Vidaković

Druga panel diskusija, održana u poslijepodnevnim časovima, bila je na temu  „Teologija – istina – pomirenje: pojam mira u svetim spisima“. Dekani teoloških fakulteta u BiH – prof. dr Darko Tomašević, prof. dr Vladislav Topalović i prof. dr Zuhdija Hasanović nastojali su da sagledaju ulogu i odgovornost najvećih svjetskih religija, hrišćanstva i islama, u procesu izgradnje mira. U traženju odgovora na niz pitanja u vezi sa idealom mira, a kako bi prišli što bliže izvornom učenju hrišćanstva i islama, učesnici ove sesije su se osvrnuli na pojam mira korišćen u svetim spisima ovih religija.


Foto:Jovan Vidaković

U okviru skupa, po završetku druge panel diskusije, u galeriji Kulturnog centra Trebinje otvorena je izložba portreta  „Lično“, sarajevskog fotografa Velije Hasanbegovića.

Autor je ovom izložbom želio pokazati kontrast između crne ratne prošlosti i vedrije budućnosti. Devetnaest crno-bijelih portreta prikazuju žrtve rata sva tri naroda u Bosni i Hercegovini koji su, nakon preživjelih trauma, postali heroji mira. Uz portrete su postavljene i kratke lične poruke svakog od njih, od kojih nijedna ne izražava mržnju, osvetu i revanšizam. Prisutnima su se obratili Janko Samouković, Krešo Primorac i Amir Omerspahić, koji su kroz svoja svjedočenja o patnjama tokom rata, poručili da su nam neophodni praštanje, otvoren dijalog i zdrav pogled na prošlost kako se ono što su oni preživjeli, nikad više nikome ne bi ponovilo, jer mir nema cijenu i alternativu.

Izložba portreta  „Lično“  u galeriji Kulturnog centra Trebinje biće otvorena za posjetioce do kraja februara.


Foto:Jovan Vidaković

Foto:Jovan Vidaković

Drugi radni dan simposiona počinje sutra, u 11.00 časova, u Kulturnom centru Trebinje.

Duška Đajić